Tibetský teriér
Candramasi Khatakhyi

      

NĚCO O CANYNCE

  
Candra k nám přišla ze smečky Khatakhyi od chovatelky Soni Pavlíkové na Mikuláše roku 2000. Přestože překlad jména Candramasi  ukazuje na vztah k Měsíci, Luně, Candra by se měla jmenovat spíše po zářícím sluníčku, to je totiž rozhodně bližší její povaze

Doma na ní čekali, kromě paniček, stará tibetská dáma, tehdy 15-letá Cybra Su-Lan-Šela a kotě Mniaučínek. Zatímco kocourek sloužil jako objekt hraní, zábavy a laškování, Cybinka byla pro malou Candru vůdkyní smečky a malá Canynka už bezzubou a slepou psí babičku až do konce jejího života velmi respektovala.

Povahově je Candra typický tibeťák, se svojí slunečnou, někdy trochu naivní a někdy trochu  vychytralou povahou si snad každého získá. Její paničky se jí snaží zajistit jen to nejlepší, proto Candra tráví hodně času na procházkách, kde si mnohokrát sama vystačí a kolemjdoucí jen ztíží stíhají sledovat její rychlé běhání  pravého pastevce a málokterý psí kamarád jí dokáže dohonit.

Candra (1 rok)

Candra je možná výjimka mezi psími slečnami, protože si kamarády vybírá hlavně z řad fenek. Jen vyvolení psí pánové mají tu čest si s Candrou hrát, a Canynka jim jako ukázku největší náklonnosti ukazuje bříško. Většině příslušníků opačného pohlaví však není příznivě nakloněna, stejně tak je ostražitá na vlčáky a bobtaily. Ale i mezi nimi má své kamarády.

Také Canynka jezdí na výstavy se pochlubit, jak je krásná. Miluje atmosféru ráno před výstavou, hned jak se připravují výstavní věci si Candra lehá vedle tašek, abychom jí náhodou nezapomněly vzít. Těší se na své tibetské kamarády a v kruhu se moc ráda a hezky předvádí. Rozhodně se předvádí lépe než její panička.

Candra je mazlivá čubinka, nejraději si lehá na paničku a pak slastně oddychuje, mlaská a poštěkává ze spaní. Pochopitelně, že s námi spí v posteli. Moc ráda se dívá na televizi, hlasitě komentuje veškeré psy a v prvé řadě vlčáky, na které velmi hlasitě štěká. Tím rozhodně vyvrací teorii, že pes nerozlišuje obraz v televizi, protože právě Candra nejen, že je vidí, ale také rozlišuje jednotlivá zvířata. Například na králíky v televizi reaguje jen nešťastným kňouráním, to asi si připomíná svojí kamarádku králici Lílinku.

Tak taková je naše Candra.